top of page

Ön Hat Çizgisi Nedir?

organik-sa--ekiminin-de-taklidi---kt-_1-1335x400[1]_edited.jpg

Ön Hat Çizgisi Nedir?

Saç ekimi işleminin başarılı ve doğal olması için ön hat çizgisi en önemli konulardan biridir.  Kişinin dış görünüşünde önemli farklar yaratan saç ekimi işleminde doğal sonuçlar almak işlemin başarısını gösterir.

Ekim işlemi, saç ekimi yaptıracak kişinin estetik görünümü ve beklentileri, yüz hattı, saç çizgisi hattı göz önüne alınarak yapılır. Özellikle ön hat çizgisi saç ekiminden doğal sonuç almak için en önemli faktördür. Ön hat çizgisi yanlış yapılan ölçüm ve ekim işlemi sonucunda istemeyen bir sonuç olan çim adam görüntüsü oluşabilir. Doğal ve estetik sonuçlar almak için deneyimli bir hekimden yardım almak gereklidir. Saç ekiminde doğallığı sağlamak için şu unsurlar çok önemlidir:

 

  • Ekilen saçların yoğunluğu,

  • Ekiliş yönü ve açıları,

  • Alın açıklığı yani ön saç çizgisini planlanması doğal bir görünümü etkileyen faktörlerdir.

Ön Hat Çizgisi Planlaması Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işleminden önce çeşitli saç analizler ve testleri yapılarak kişiye uygun saç ekimi yöntemi belirlenir. Bunu yakarken kişinin donör bölgesindeki saçların yeterliliği, greft sayısı, saçların dökülen alanlarda doğru açı ile paylaştırılması ve ön hat çizgisi gibi faktörler teker teker incelenir. Ön hat çizgisi, kafa bölgesinin ön tarafından bulunan ve alın ile saçların birleşiği noktaya verilen isimdir.

Herkesin ön hat çizgisi farklı olduğu için bu özellik karakteristik bir özelliktir. Ön hat çizgisi kişinin yaşına, saç yapısına ve cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Bununla birlikte her ön hat çizgisinin ortak özellikleri de vardır. Saçlarda ön hat çizgisi alın genişliğini de etkilen ve yüzün görünümünü ciddi ölçüde etkileyen önemli unsurlardan biridir. Saç dökülmesi olmayan kişilerde bile bazen alın genişliği yüzün geri kalanı ile orantısız olacak şekilde geniştir. Bu açıklık kişiyi rahatsız eder ve yüzün genel görünümünü olumsuz etkiler. Ön hat çizgisi bulunduğu yere gör kişiyi genç veya daha yaşlı gösterebilen önemli bir noktadır.

Altın Orana Göre Ön Hat Çizgisi Nedir?

Ön hat çizgisi belirlenirken devreye altın oran ve yaş faktörü girmektedir. Yapılan araştırmalarda ön hat çizgisi geride olan kişiler daha yaşlı görünmektedir.  Ön hat çizgisinin olması gerekenden daha önde olması ise kişinin yüzündeki estetik görünümü bozar ve yapay bir görüntüye neden olur. Altın oran günümüzde tüm estetik işlemlerde dikkate alınan en önemli ölçüttür. Altın oran olması gerekeni göz önüne alır. Bu aşamada kişinin yüz şekli ayrıntılı biçimde analiz edilir ve olan ön hat çizgisi göz ardı edilmeden uygun ve estetik durması için bu hat belirlenir.

Ön Hat Çizgisi Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Ön hat çizgisi planlaması, saç ekimi işlemi planlaması sırasında yapılır. Ölçüm ve planlama işlemi, uzman hekiminiz tarafından birçok kriter göz önüne alınarak yapılır. İki kaş arsından başlayan ön saç çizgisi için olması gereken alın açıklığı miktarı belirlenir. Ardından saçlı bölgen başladığı bölgeden cilt sınırına kadar orta alan belirlenir ve bu alan ön hat çizgisi başlangıcı olarak kabul edilir.

Ön hat çizgisi belirleme işlemi modern teknoloji kullanılarak geliştirilmiş olan lazer ölçüm aletleri ile desteklenir. Herkesin kendine özgü bir saç çizgisi ve saç dizilişi vardır. Saç dökülmesi çok olan ve yaşı ilermiş olan kişilerde alın çizgisi daha yukarı çekilir. Bu sayede saç ekimi işlemi ve ön hat çizgisi de daha doğal durmaktadır.

Ölçüm Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ön hat çizgisi belirlenirken donör sahadaki greft oranı dikkate alınır.

Saç ekimi yaptıracak olan kişinin talepleri,

Kişinin yaşı, kafa ve yüz yapısı,

Saç dökülmesinin devam edip etmediği gibi hususlara dikkat edilerek ön hat çizgisi belirleme işlemi yapılır.

Ön hat çizgisinde yer alan saçlar, ip gibi sıralı olmayıp karışık ve asimetrik bir görünüme sahiptir. Bu nedenle bu hat belirlendikten sonra ekilen saçlar, girintili çıkıntıları, saçların çıkış açıları ve yönleri kişinin eski saçı ile benzer olmalıdır. Bu sayede ön hat çizgisi doğru belirlenir ve saçlar daha doğal daha estetik bir görünüme kavuşur.

bottom of page