top of page

FUE Saç Ekimi

patientOne[1].jpg

FUE Saç Ekimi Nedir?

En son teknolojilerin uygulandığı FUE saç ekimi, güncel yöntemler arasında yer alıyor. FUE yöntemi hakkında merak edilen çok sayıda ayrıntı mevcut. Günümüzde saç dökülmesi ve seyreklik problemlerine kalıcı bir çözüm olan saç ekim tekniklerinin önemli bir estetik operasyon çeşidi olduğu biliniyor.

Çok sayıda saç ekim merkezi ve hekim tarafından gerçekleştirilen müdahalenin alanında yetkin kurumlarca yapılması oldukça önemlidir. FUE saç ekimi yöntemi çok sayıda hastaya kolaylıkla uygulanan başarılı tekniklerden birisidir. Profesyonel merkezlerce gerçekleştirildiği takdirde yüksek başarı oranı sunmaktadır.

FUE saç ekim tekniği, donör bölgeden tek tek alınan saç köklerinin ekime hazırlanması ve ihtiyaç duyulan alana nakledilmesi işlemidir. Uygulamanın ayrıntılı şekilde yapılması işlemi başarılı kılan özelliklerden birisidir. Aynı zamanda eski ve güncel olmayan tekniklerdeki gibi toplu saç transferi yapılmadığı için modern bir uygulamadır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç ekim teknikleri arasında, en yaygın uygulama alanlarından birisi olan FUEsaç ekimi sırasında öncelikle hastanın ihtiyacı kadar greft sayısı belirlenir. Kişinin hangi saç ekim türüne ve ne kadar greft sayısına ihtiyaç duyduğu kısa bir saç analizi ile anlaşılır.

Hastanın FUE saç ekimine uygun bir saç yapısına sahip olmasıyla işlem kolaylıkla başlatılır. Genellikle donör bölge, daha sağlam saç köklerinin bulunduğu ense bölgesinden seçiliyor. Özenli bir transfer uygulaması ile başarılı operasyonlar gerçekleştiriliyor.

FUE Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Güncel saç ekim yöntemleri, FUE ve DHI gibi uygulamaları kapsar. Dolayısıyla bazı özel teknikler dışında en çok uygulanan yaygın saç ekimi bu iki yöntemi kapsar. FUE saç ekim işlemi kendinden önce uygulanan FUT tekniğine nazaran daha kolay ve modern bir yaklaşımdır. FUE saç ekim teknikleri, arasında klasik ve safir uçlu FUE tekniği ön plana çıkar.

Normal FUE tekniğinin bir kolu sayılan safir uçlu FUE yöntemi, modern metotlardan birisidir. Kaleme benzer özel safir uç yardımıyla saç ekim işlemi uygulanır. Safir uç sayesinde daha hızlı iyileşme hedeflenir. Gerek uçlu yönteminde gerekse klasik FUE saç ekimi işleminde yüksek başarı oranlarının hedeflendiği bilinmektedir.

FUE Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

FUE yönteminin pek çok farklı saç ekim işleminde tercih edilmesi söz konusudur. Bazı saç ekim yöntemleri yalnızca kısmi dökülmeler ve seyrelmeler için uygulanabilirken; bu teknikte daha geniş alanlarda işlem yapılabilir. Ayrıca donör bölgede, kıl kökü azlığı varsa bu yöntem sıklıkla tercih edilir. Çünkü kök alınacak bölgede donör olmadığında göğüs ya da sakal kıl kökü yardımıyla uygulama rahatlıkla sürdürülür.

Doğal bir görünüm sağlaması ve kalıcı etki hedeflemesi nedeniyle FUE saç ekimi tercih edilmektedir. Ayrıca FUT tekniği gibi eski yöntemlere göre daha kolay uygulama imkanı sunması ve daha hızlı iyileşme süresi nedeniyle pek çok saç ekim merkezi tarafından gerçekleştirilir.

FUE Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Saç ekim yöntemine ve kişinin ihtiyaç duyduğu ekim uygulamasına bağlı olarak işlem süresi farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra saç ekim işlemlerinde verilen genel süre 3 ve 5 saat arasıdır. İşlem uygulama alanına göre daha uzun ya da kısa sürebilir.

Ayrıca saç ekimi uygulamasından sonra neredeyse tüm tekniklerde ortak olan şok dökülme süreci oldukça normaldir.  Operasyondan yaklaşık 2 ya da 4 hafta süre geçtikten sonra ekim yapılan bölgedeki saçlar, kendiliğinden dökülür ve kalıcı saçların çıkması için zemin hazırlanır.

FUE Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Hangi saç ekim yöntemi tercih edilirse edilsin operasyondan önce ilk dikkat edilmesi gereken nokta elbetteki saç analizidir. Kişinin ihtiyacı olan bölgelerin belirlenmesi ve en uygun tekniğin anlaşılması için alanında uzmanlık ve çalışan merkezler tarafından saç analizi yapılmaktadır. FUE saç ekimi içinde aynı şeyleri söylemek mümkündür.

Hastanın saç analizi ile yönteme uygun olduğunun belirlenmesinin ardından işlem öncesi hazırlık sürecine geçilir. Hazırlık aşamasında uzman doktor dikkat edilmesi gereken tüm aşamaları ayrıntılarıyla belirtir. Operasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken temel noktalardan birisi; belli bir süre önce sigara ve alkol gibi tüketimleri sonlandırmak gerektiğidir. Kişinin işlem sonrası iyileşme hızının artırılması ve işlemin güvenliği açısından bu gibi ayrıntılar oldukça önemlidir.

Saç ekiminden yaklaşık 1 ay önce losyon ve çeşitli saç ürünlerinin kullanımının bırakılması gerekir. Yine saç ekimi yapılacağı gün, kesinlikle jöle ve benzeri malzemelerin kullanımı önerilmez. Operasyon günü rahatlıkla giyilip çıkarılabilecek serbest ve yumuşak dokulu giysiler tercih edilmesi önemlidir. Özellikle gömlek gibi baş kısmına temas etmeyen kıyafetler seçilebilir. FUE saç ekimi yaptıracak kişiler araç kullanmamalıdır ve mümkünse işleme tek başına gidilmemesi önerilir.

Ayrıca FUE saç ekimi tercih edecek kişiler doktorun belirlediği süre zarfında alkol, kafeinli içecek ve kan sulandırıcı özelliğe sahip yeşil çay gibi belli içecek tüketimlerini sonlandırılmalıdır. Aynı şekilde kullananlar için sigaranında hekimin belirlediği süre zarfında kullanılmaması gerekir. Çeşitli kronik rahatsızlıklardan dolayı devamlı ilaç kullanımı söz konusuysa işlemden önce doktora belirtilmesi şarttır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Güncel ve yenilikçi tekniklerin uygulandığı saç ekim yöntemlerinin iyileşme sürecinin daha hızlı olduğu biliniyor. Bu kapsamda her geçen gün geliştirilen yöntemlerle daha başarılı operasyonlar gerçekleştiriliyor. İyileşme sürecinin kişiye göre değişiklik gösterdiği ifade edilebilir.

Ortalama olarak 10 günlük bir iyileşme evresinden söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra pek çok açıdan tam iyileşme sağlanması 8 ve 10 hafta arasında gerçekleşmektedir. Saç ekimi işleminin ardından kesin ve net sonuçları anlaşılması için yaklaşık 1 yıllık süreye ihtiyaç duyulabilir.

FUE saç ekimi, FUT tekniği gibi eski yöntemlere göre çok daha hızlı iyileşme süresi sunuyor. İyileşme sürecinin değişiklik göstermesi; gerek yapıya gerekse sigara tüketimi gibi bağışıklığı etkileyen unsurlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kişinin operasyon sonrasında doktoruyla sürekli iletişim halinde olması ve önerileri harfiyen yerine getirmesi de çok önemlidir.

Saç ekimi sonrasında belli kritik dönemler olduğu söylenebilir. Özellikle ilk 4 gün ve kritik süredeki son 15 gün bu sürece örnek verilebilir. Her şeyden önce ekim yapılan bölgeye karşı dikkatli ve özenli olmak önemlidir. Operasyon sonrasında kişiyi terletecek ve zorlayacak spor aktivitelerinden uzak durmak gerekir. Çeşitli ağrı ve ödem gibi şikayetlerin yönelik ilaç kullanımı tavsiye edilebilir. Operasyon sonrası ekim yapılan bölgenin her bakımdan korunması için ilk 3 gün yıkanması önerilmez. Yeni gelecek saçlar kalite ve yoğunluk bakımından çeşitli etkenlere bağlı değişiklik gösterir. Dolayısıyla saç ekim süreci, sabır isteyen ve titizlikle takip edilmesi gereken bir dönemdir.

Tüm bunların yanı sıra FUE saç ekimi uygulamasının ardından güneşten korunması gereken belli bir süre vardır. Bu süreyi ve kozmetik saç ürünlerini ne zaman kullanılabileceğini uzman hekimden öğrenmek mümkündür.

Operasyon sonrasında etkili olduğu gibi yaşam içerisinde genel olarak sağlıklı saçları korumanın belli yolları vardır. Bunlar özellikle hayattaki stres, alkol ve sigara gibi çeşitli zararlı unsurlardan uzak durmaktır. Böylelikle yenilenen ve kalıcı şekilde uygulanan saçlar, daha sağlıklı olacaktır. Düzenli bir uyku süreci de bu kapsamda etkili unsurlar arasında yer alır.

FUE Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Teknik son yılların en çok tercih edilen saç ekimi uygulamaları arasında yer alıyor. Bu durumun sebeplerinin başında doğal görünüme sahip ve istenilen yoğunlukta saçların elde edilebilmesi geliyor. FUE saç ekimi işleminin avantajlı olduğu diğer bazı durumlar şu şekildedir:

  • Hem kısmi saç dökülmesi ve seyrekler için hem de tam dökülmeler için uygulanabilen bir yöntemdir.

  • Operasyonun ardından başarılı bir süreç izlendiği takdirde dikiş izi ya da yara kalması beklenmez.

  • Diğer bazı yöntemlere göre hızlı iyileşme hedefi sunar ve kişiler kısa süre içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

  • FUE bsaç ekimi tekniğinde, doğru planlama yapıldığı müddetçe donör bölgeden alınmış olan saç köklerinin zarar görmemesi sağlanır.

  • Yine FUE yönteminde yüksek başarı oranı hedeflendiği için sıklıkla tercih edilen saç ekim tekniklerinden birisi olarak öne çıkar.

  • Saç dökülmesine kalıcı olarak çözüm öneren yöntemlerden birisidir.

Yukarıdaki pek çok etken FUE saç ekimi uygulamalarının güncel şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Saç ekim uygulaması cerrahi bir operasyon olması nedeniyle mutlaka alanında uzman doktor ve merkezler tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor. Operasyon öncesi ve sonrasında gerekli dikkatin gösterilmesi önem arz ediyor.

FUE Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Her saç ekim işleminde olduğu gibibu teknikte de kişisel değerlendirmeler farklılık gösteriyor. Bunun sebebi kişilerin operasyona verdiği tepkinin birbirinden farklı olmasıdır. Genel olarak FUE tekniğinin beski uygulamalara nazaran çok daha başarılı olduğuna yönelik yorumlar iletiliyor.

Bununla birlikte iyileşme sürecinin daha hızlı olduğu ve pek çok farklı saç dökülmesi çeşidinde uygulanabildiği gelen olumlu yorumlar arasında. Güncel ve güvenilir saç ekim teknikleri arasında gösterilen FUE saç ekimi, uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde yüksek başarı sunması ve kalıcı bir çözüm önermesi nedeniyle tercih ediliyor.

FUE Saç Ekim Yöntemi Fiyatları 2022

Bilindiği gibi FUE saç ekim yöntemi ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan teknikler arasındadır. Robotik saç ekim yöntemi ve DHI gibi uygulamalarla birlikteFUE’nin de tercih edilmesinin sebebi oldukça çeşitlidir. Bu konuda en çok sorulan içeriklerden birisi FUE saç ekimi fiyat politikasıdır. Özellikle 2022 yılı ile birlikte güncel fiyatlandırmalar merak konusu olmaktadır.

Bu ekim tekniğinde, greft sayısına bağlı uygulama söz konusudur. Dolayısıyla tamamen kişinin ihtiyacına göre sayı belirlemesi yapılır ve fiyata yansıtılır. Saç ekim işlemi ihtiyaç doğrultusunda uygulanan bir operasyondur. Greft sayısı ve uygulama tekniği gibi ayrıntılar fiyatlandırmada değişiklik oluşmasına sebep olur. Bu nedenle net bir rakam belirtmek için kişilerin ön muayene ile saç analizini yaptırması ve uygunluk durumuna göre fiyat bilgisi alması daha sağlıklı olacaktır.

FUE Saç Ekimi Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Her saç ekim tekniğinde olduğu gibi FUE saç ekimi işleminde en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında titiz davranılması gerektiğinden söz edilebilir. Operasyonu yapan hekimin önerilerine uyum göstermek ve dikkat etmek iyileşme sürecinin hızlanması açısından çok önemlidir. Ayrıca kişinin elbette ki belli bir teknikte saç ekiminde önce saç analizi yaptırması gerekir.

Saç ekiminde; şok dökülme yaşanması ve belirli bir süre yara, kabuklanma gibi şikayetlerin olması doğaldır. Bu süreçlerin özenli bir şekilde takip edilmesi ve iyileşmenin izlenmesi gerekir. FUE saç ekimi içinde aynı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Saç köklerinin çıkış yönüne doğru belirlenmesi bir saç ekimi operasyonunda en önemli hususlar arasında yer alır. Saç ekimi, kalıcı bir uygulama olduğu ve özen gerektirdiği için bu tarz uygulamaların doğru yapılmasının önemi büyüktür.

Saç ekim uygulaması, son yılların teknolojik gelişmeleri eşliğinde eskisini alan pratik bir işlemdir. Bunun yanı sıra mutlaka alanında profesyonel bir hekim tarafından yapılması gerekir. Deneyim sahibi ve titiz çalışma prensibini önemseyen bir saç ekim merkezinde gerçekleştirilecek işlem çok daha sağlıklı ve kaliteli olacaktır.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Pek çok saç ekim modelinde, donör saç kökleri ense bölgesinden alınır. Bu durumun temel sebebi ense bölgesindeki kıl köklerinin testosteron kaynaklı dökülmelerden etkilenmemesi ya da çok az etkilenmesidir. Dolayısıyla hem iyi bir donör bölge olarak tercih edilir hem de uygulamanın etkilerinin kısmen daha az göründüğü bir bölgedir.

Diğer saç ekim uygulamalarında olduğu gibi FUE saç ekimi işleminde de ense bölgesi ideal alıcı alan olarak belirlenir. Ancak geniş bir bölgede saç ekim uygulaması gerçekleştirilecekse donör alan olarak birden fazla bölge seçilebilir. FUE yöntemi, birden çok alıcı bölgesi seçilebilmesi ile oldukça kullanışlı teknikler arasındadır.

FUE Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin sıklıkla merak ettiği konuların başında uygulama sonrasında normal hayata dönüş ile ilgili ayrıntılar geliyor. Öncelikle herkesin yapısının farklı olduğu ve iyileşme sürecinin değişiklik gösterebileceği bilinmelidir.

Buna ek olarak ortalama değerler ve iyileşme süresi verilebilir. Pek çok insan saç ekimi operasyonunun ardından birkaç gün içerisinde günlük yaşamına dönmektedir. Özellikle ilk rahatsızlık dönemi sonrasında ve kabuklarının çıkmasının ardından işe dönüş mümkün olur.

Dolayısıyla kısa bir süre içerisinde gündelik hayata adapte olma söz konusudur. Özellikle ilk birkaç gün içerisinde şapka takılması ya da boğazlı dar giysiler giyilmesi tercih edilmemelidir. Bu gibi ayrıntılara dikkat edildiği müddetçe iyileşme süreci hızlı olacaktır. Kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte pek çok kişinin ameliyatın ardından 2 ve 5 gün arasında normal yaşamına döndüğü ifade edilebilir.

Operasyonun ardından özellikle ilk 2 haftanın çok önemli olduğu ve hassasiyet gösterilmesi gerektiği biliniyor. Belli bir süre sonra ekilen saçlarda şok dökülme meydana gelmesi ile süreç ilerler ve saç kökleri güçlenir. Şok dökülme süresi 2 ve 8 hafta arasında sürebilir.

Bu doğal bir süreçtir ve yeni saçların büyümesi şok dökülmenin ardından gerçekleşir. Genellikle hastaların operasyonun ardından 6 ve 9 ay arasında net olumlu sonuçlar gördüğü söylenebilir. Bazı kişilerde bu süre 12 ayı bulabilse de kalıcı bir uygulama olması nedeniyle FUE saç ekimi sıklıkla tercih edilmektedir.

Saç ekiminin sonrasında normal hayata dönüş kadar saçların uzama dönemi de merak konusu olmaktadır. Ekilmiş olan saçların yüzde 10 ve 80’i arasındaki oranının tahmini 3 ve 4 ay içinde tamamıyla uzadığı bilinmektedir. Tam iyileşme süresi kişiye göre farklılık gösterse de sürecin ardından kişinin kalıcı ve yeni saçlarına kavuşması mümkün olur.

Tüm saç ekimi yöntemleri ile ilgili bilinmesi gereken ortak nokta hassas bir uygulama olması ve profesyonel kişilerce yapılması gerektiğidir. Ayrıca hastanın da kendisine bir o kadar özen göstermesi süreci rahat atlatması adına önemlidir. FUE saç ekimi iyileşme sürecinin eski tekniklere göre daha hızlı olması ve daha pratik bir uygulama oluşuyla dikkat çeken yöntemlerden birisidir.

FUE yöntemi ile saç ekimi nedir?

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), saç ekiminde en güncel günümüzde aktif olan birinci ve tek yöntemdir. FUE yönteminin özelliği saç foliküllerinin tek tek donör  alandan kesi yapılmadan alınıp gerekli bölgelere nakledilmelidir. Alınan bölgede yara yada iz kalmadığı için mükemmel bir tekniktir. Bu yöntemde amaç, her şey tek tek hipotezine dayanır. Greftlerin tek tek alınması açılan kanallara tek tek yerleştirilmesidir.

FUE yönteminin aşamaları nelerdir?

Greft alım aşaması, lokal anestezi altında yapılır. Nakledilecek saçların alınacağı bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri tek tek alınır ve toplanır. Micro motor aracılığı ile 0.7 ve 0.8 mm punch dediğimiz özel uçlar ile kök alma işlemi gerçekleştirilir. Alınan foliküller (Greft) 2-3 kılı içerir. Bu sırada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Saç nakli sırasında donör bölgeden homojen olarak en iyi şekilde kullanılmalıdır. Herhangi bir iz kalma durumu olmamalıdır.

Tüm greftler soğuk zincirde saklanmalıdır. Alınan greftler özel olarak açılmış kanallara özenle yerleştirilir.

Lateral slit yöntemi saçın yapısına yönüne  göre uygun kesikleri oluşturularak, hastanın saç kökü büyüklüğüne, uzunluğuna uygun kanalların açılmasını sağlar. Doğru büyüklük ve derinlikte açılmış kanallar saç ekiminde sonucu direk etkiler.

Diğer önemli konu ise saç folikülünün nakledileceği kanalın açısıdır. Doğal saç şeklinin yakalanmasında en büyük etken olan açılar, başın her bölgesinde farklı verilmelidir. Aksi takdirde saçlar istenilen şekli almayacaktır. Doğallığın yakalanması için bir diğer etken de saç çizgisinin doğru belirlenmiş olmasıdır. Saçların başladığı bölge doğru  hesaplanmalıdır.

bottom of page