top of page

Nano FUE Lateral Slit Tekniği

maxresdefault[1]_edited.jpg

Lateral Slits Saç Ekimi Nedir?

Saçların doğal görünüme kavuşması için lateral slits saç ekimi yöntemi kullanılan önemli tekniklerden birisidir. Bu yöntemde ekilecek olan greftler sayesinde saçın orijinal görüntüsü taklit edilir. Ekim yapılacak olan bölgeye kanallar yatay olacak şekilde açılır.

Bu kanalların açılmasında küçük neşterler kullanılır. Bu neşterlere slits adı verilir. Saç kökleri doğal saç yapısının olduğu yöne doğru ekilir. Slit yöntemi ile açılan kanallara ekilen greftler ortalama olarak 3-4 gün içerisinde deriye tutunur. Lateral slits saç ekimi tekniği sayesinde saçlar, dökülme öncesindeki görüntüsüne kavuşur.

Saç Ekimi Kanal Açma Yöntemleri

Kanal açma yöntemi saç ekimi işlemlerinin başarısını etkileyen önemli faktörlerdendir. Kanal açma yöntemini uygulamak için teknik bilgilere sahip olmak gerekir. Kanalların doğru açılar ile açılması saç ekimi yönteminin başarısını artıran etkenlerden birisidir.

 • Saggittal Slit yöntemi, saç köklerinin ekim yapılacağı bölgeye kesiler oluşturularak yapılan tekniklerdendir. Bu kanal açma yöntemi FUT tekniğinde uygulanılmaktadır. Kanal açılırken kesilere dikiş atılır. İstenilen açıyı yakalama oranı düşüktür ve ekim bölgesinde yaralara sebep olduğundan tercih edilmemektedir.

 • Lateral Slit yöntemi oldukça sık kullanılan tekniklerdendir. Ekim yapılacak bölgeye mikro açılar ile kanal açılma imkanı sunar. İstenilen sonucu elde etmek daha kolaydır ve ekim olan bölgede yara izi oluşturmaz. FUE ve Safir saç ekimi yöntemlerinde kullanılan özel kalemler sayesinde doğal görünüme kavuşmak oldukça kolay olur.

 • Perkutan tekniği diğer yöntemlere göre daha uzun zaman alan bir işlemdir. Bu teknikte özel küçük uçlu iğreneler kullanılır. Saç ekimi yapılacak olan bölgeye açılacak olan kanallar yuvarlak açılarda gerçekleşir.

Greftlerin Ekilmesi

Saç ekiminde başarıyı arttıran etkenlerden birisi greftlerin toplandığı doku parçasıdır. Lateral slits saç ekimi bu greftlerin bulunduğu dokudan alınan saç kökleri aracılığı ile gerçekleşir. Greftlerin sayısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerin güçlü, bazılarının yoğun ve büyük greft sayısı olabilmektedir. Eğer greftler yoğun ise donör bölgesinden fazla miktarda greftler toplanabilir ve saç ekimi yapılabilir.

Greftlerin toplanma işlemi farklı tekniklerle olabilmektedir. Saç ekimi yöntemlerinden olan FUE ve FUT teknikleri ile farklı saç kökü toplama işlemi yapılmaktadır. FUT işleminde saç kökleri donör bölgesinden uygun açılarla çıkarılır. Greftler ayrıştırılarak saç ekimi yapılacak olan alana ekilir. Bu işlem yapılırken küçük iğneler aracılığı ile greftler alınır.

FUE yönteminde ise greftler donör bölgesinden tek tek toplanarak açılmış olan kanallara eklenir. Saç köklerini tek tek alabilmek için özel kalem kullanılır. Greftler, lateral slits saç ekimi yöntemi uygulanarak açılan kanallara yerleştirilir. Kullanılan saç ekim tekniğe göre greft ekimi yapılır. İğneler ya da bistüri gibi birçok alet ile kökler yerleştirilir.

Saç Ekiminde Köklerin Yerleştirilmesi

Saç ekim işleminde köklerin yerleştirilmesi uygulanan tekniklere göre değişmektedir. FUE yönteminde donör bölgesinden tek tek alınan saçlar, saçsız olan bölgeye yerleştirilir. Bu yöntemde saç greftleri yuvarlak uçlu kesiciler kullanılarak yerleştirilecek alana transfer edilir.

FUT yönteminde köklerin alındığı alanda kesi izi kalmaz. Kolay olacak bir şekilde kişilerin günlük yaşamlarını etkilemeden işlem gerçekleşir. FUE ile uygulanan saç ekim işleminde FUT yöntemine göre daha ince saç köklerine ulaşmak mümkündür.

Saç ve sakal ekiminde ise slit yöntemi kullanılması uygundur. Saç kanalları belirli açılar ile açılır. Adından anlaşılacağı üzere lateral slits yöntem saç yönlerine yatay olacak şekilde açı verir. Kanal yönleri önden arkaya olacak şekildedir. Lateral slits saç ekimi yönteminde slitleri kullanan ekipler özel olarak ekim işlemi gerçekleştirirler.

Ayrı teknikler uygulanarak saç ekimi gerçekleştirilir. Ekim tekniklerinde uygulanan yöntemler ve kullanılan malzemeler farklılık gösterir. İğne, özel kalem, bistüri ve benzeri aletlerin köklere yerleştirme işlemi yapılır. Bu malzemelerin kullanım teknikleri değişiklik gösterir.

Lateral Slit (Coronal Slit) Tekniğinin Özellikleri

Lateral slit tekniği, saçların daha doğal görünmesini sağlar. Greftlerin kalınlığı, büyüklüğü ve benzeri durumlara göre lateral slit yöntemini uygulayabilmek mümkündür. Bu yöntemin ortaya çıkardığı bazı özelliklere vardır.

 • Diğer saç ekimi yöntemlerine oranla daha yatay olacak şekilde uygulanır ve yoğun bir kesi işlemi gerçekleştirilir.

 • Her kişinin saç kökleri farklı özelliklere sahiptir. Bu özelliklere göre herkes için farklı şekillerde uygulama işlemi yapılır.

 • İşlem öncesinde hazırlanan aletlerden olan ince bistüriler ekim işleminde kullanılır ve  operasyon sonrası saçlar kalın ve ekim öncesi görüntüde olur.

 • Bistüriler saçın yapısına göre hazırlanır. Bu bistürilerin en önemli özelliği lateral slits saç ekimi yapılan bölgede derin kesi oluşturmamasıdır.

 • Kafa derisinde derin bir yara ve tahrişe neden olmadan işlem bitirilir.

 • Açılan kanallar, donör bölgesinden alınan greftler ile örtüşecek şekillerde olmalıdır. En dikkat edilmesi gereken şey greftlerin eklenecek olan bölge ile uyumlu olmasıdır.

 • Steril bistüri uçlar operasyonda kullanılmaktadır. Bu teknik kullanıldığında doğal bir görünüm ortaya çıkmış olur.

Yoğun Saç Ekimi

Saç ekimi yapılacak olan bölgeye yüksek seviyede greft uygulaması yapılır. Saç dökülmesinin yaşanmadığı bölgelerden 150-200 saç kökü alınır. Saç ekiminde olması beklenen maksimum 40 ya da 50 arası foliküler ünite yerleştirmektir. Yoğun saç ekimi yapılmak isteniyorsa profesyonel bir ekip ile yapmak gerekir. Saç köklerinin yerleşeceği kanallar ince ve özel aletler ile açılmalıdır.

Donör bölgesinde bulunan saç yoğunluğu ve saçların kalın bir yapıda olması yoğun bir saç ekimini münkün kılar. Saçlara yoğun bir ekim yapılması için saç yoğunluğunu ortalama 300-500 civarındadır.

Lateral slits saç ekimi yöntemi ile yoğun saç ekimi yapılabilmektedir. FUT tekniğinde ayrıştırılarak alınan greftler ile yoğun miktarlarda ekim işlemi uygulanır. Fut yöntemi sayesinde sıklık ve doğal bir görünüme kavuşulabilir. Saç kökleri küçük alana ekildiğinde saçlar yoğun bir görünüm kazanır. Donör bölgesinden alınan greft sayısı da yoğun saç ekim işleminde önemlidir. Birçok seans yapmak yerine tek seansta lateral slits saç ekimi ile istenilen yoğunluğu kavuşmak mümkün olur.

Lateral Slits Saç Ekimi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Eğer saç ekim işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmak isteniyorsa ekim öncesine ayrı bir önem verilmesi gerekebilir. Genel olarak saç ekimi öncesinde operasyonu gerçekleştirecek olan hekim ile planlama yapılmalıdır. Yöntemde aksaklık yaşanmaması için kritik olan noktalar vardır.

 • Saç ekim operasyonları doktorun görüşleri dikkate alınarak yapılmalıdır. İşlemden önce yapılacak olan bu planlama sayesinde saç ekim operasyonu başarılı bir şekilde tamamlanır.

 • Lateral slits saç ekimi öncesi genel olarak bir kısıtlama olmasa da kan sulandırıcı etkisi olan ilaçları kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 • Alkol ve sigara kullanımı gibi saç ekim işlemine zararı olabilecek etkenlerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

 • Ekim işlemi öncesinde saçların yıkanarak temiz olacak şekilde gelinmesi gerekir. Saçlara kimyasal olan şampuanlar yerine doğal ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca giyilen kıyafetlerin kolayca çıkarılan giysiler olması önem arz eder. Bu kıyafetlerin olabildiğince saçla az temas etmesi gerekmektedir.

 • Operasyon öncesi saça saç kremi, jöle gibi içerisinde kimyasal madde bulunan ürünler sürülmemelidir.

Lateral Slits Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Saçlara ekilen köklerin deriye sağlıklı şekilde tutunabilmesi için yapılması gereken şeyler mevcuttur. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde köklerin yerleştirildiği bölge hızlı bir şekilde iyileşmeye başlar.

 • Saç ekim işleminden sonraki bir hafta boyunca sigara ve alkol kullanımı gerçekleşmemesi gerekmektedir.

 • Kan sulandırıcı haplardan uzak durulmalıdır.

 • Hamam ve sauna gibi enfeksiyon kapma durumlarının yüksek olduğu yerlere gidilmemesi gerekir.

 • Eğer saç ekimi yaz aylarında gerçekleştiyse güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Özellikle operasyondan 3 ay sonrasına kadar saçların güneş görmemesi gereklidir.

 • Ağır spor aktiviteleri saç ekimi yapan kişilere önerilmez. Ağır aletler kaldırma kesinlikle saç köklerine zarar verebileceğinden kaçınmak lazımdır.

 • Lateral slits saç ekimi işleminden sonra hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir. Bunlar arasında yürüyüş olabilir. Ancak çok fazla terlemeden aktiviteler sonlandırılmalıdır.

 • Saç ekim işleminden sonra saçlara temas etme durumu genel olarak gerçekleşebilir. Elle kontrol edilen saçlar enfeksiyon kapmaya sebep olabilmektedir.

 • Mümkün olduğu kadar saçlarla az temasta bulunulmalıdır. Zararlı olabilecek çevresel faktörlerden kaçınmakta fayda vardır.

Lateral Slits Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Uzar?

Ekim işlemi bittikten sonra iyileşme dönemine geçilir. Bu iyileşme döneminde saça uygulanacak olan bakım ve özen saçın uzamasında etkili olabilmektedir. Kaçınılması gereken noktalar ve dikkat edilmesi gerekenler iyi bir şekilde anlaşıldığında saçın uzaması sağlıklı olabilmektedir.

Genel olarak lateral slits saç ekimi yöntemi ile ekilen saçların uzamaya başlaması 2-3 ay civarında gerçekleşir. Greft ve köklerin açılan kanallara iyi bir şekilde yerleştirilmesi uzamanın çabuk gerçekleşmesinde etki sağlar. Bu yöntem ile ekilen saçlar deride kesi meydana getirmez ve tahriş ile uğraşmak zorunda kalınmadığından iyileşme dönemine oldukça çabuk başlar.

Saçların arzu edilen doğal halini bulabilmesi ortalama olarak 1 yılı bulabilir. Ancak saçın yapısı, saça özen gösterilmesi ve benzeri birçok faktör sayesinde bu süreç değişebilmektedir. İlk 6 aydan sonra saçlar uzama süresine girer. Saçlar bir yıla ulaşmadan önce uzama gerçekleşebilir. Ekimi gerçekleştirilen saçlar 1 yılsonunda eskiden olduğu görüntüsüne ulaşır. 1 yıl sonunda ortalama olarak 1-2 cm uzamaya devam eder.

Lateral Slits Saç Ekimi İlk Yıkama/Yara Bakımı

Donörden saçsız bölgeye eklenen greftler yaklaşık olarak 7-10 gün içerisinde ince kabuk oluşumu sağlar. 10 gün bittikten sonra ince kabuklu görüntü azalmaya başlar. Bu 10 gün içerisinde saçlar dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Saç greftlerinin suya uzun sürecek bir şekilde temas etmemesi gerekir. Donör bölgesi ve saç ekimi yapılan bölge özel bir şampuanla yıkanır.

Lateral slits saç ekimi sonrasındaki ilk yıkamada ellere az bir miktar şampuan köpürtülür ve kafaya dikkatli bir şekilde uygulanır. Yıkama aşamaları parmak uçları kullanılarak yapılmalıdır. Basınç uygulamasından kaçınmak gerekir. Kabukların temizlenmesi için şampuan kullanımı yapılmalıdır. İlk 3 gün boyunca yıkama işlemi oldukça önemlidir. Daha sonrabu işlemin 10 gün içerisinde kızarıklık ve kabuk izi kalmayacak şekilde dikkatlice uygulanması gerekir.

Operasyon sonrası saç ekimi yapılan bölgenin korunmasına özen gösterilmelidir. Ekimi yapılan bölgenin darbe ve dışarıdan oluşabilecek temaslardan korunması gereklidir. Yara izlerinin yok olmaya başlayacağı döneme kadar kafa derisine yavaş ve dikkatli bir şekilde dokunuşlar yapmak önemlidir.

Lateral Slits Saç Ekimi Sonrası İlk 1-3 Ay Neler Yapılır?

Lateral slits saç ekimi operasyonundan sonraki ilk ay oldukça fazla saç dökülmesi meydana gelir. 1. aydan sonra kızarıklıklar halen kafa derisinde mevcut olabilir. Bu kızarıklıklar 2 ay boyunca devam edebilir. Saç dökülmesi 2. ay bittikten sonra tamamlanır. Kızarıklıklar ve dökülmeler ilk 3 ay içindeki en sancılı geçen zamanlardandır.

2. ay sonrasında kepek ve kaşıntılar meydana gelebilir. Kafa derisinde sivilceler de meydana gelebilir. Mümkün olduğu kadar kaşınan bölgelere sert müdahale edilmemelidir. Kaşıntılar dayanılmaz hale gelirse hafif darbe uygulanabilir. Uygun şampuan kullanarak kaşıntı ve kepekler giderilebilir.İlk 3 ay boyunca bu tarz sorunlar ortaya çıkabilir. Genel olarak güneş ışınları ve enfeksiyon kapılabilecek olan alanlardan uzak durmak gerekir.

Saç köklerinin çıkmaya başladığı bu aylarda direkt ekim bölgesine herhangi bir sert müdahale yapılmaması gerekir. Özellikle ekim bölgesini tıraş etmekten kaçınılmalıdır. Saç tellerinin sağlıklı olması isteniyorsa farklı metotlar kullanılabilir. Ayrıca besin değeri yüksek yiyecekleri yemek gereklidir bu şekilde saçlar kuvvetli ve sağlıklı olur.

Lateral Slits Saç Ekimi Sonraki İlk 6 Ay Neler Yapılır?

Ekim sonrası ilk 6 aya girildiğinde saç ekimde yaşanılan zorluklar geride kalmaya başlar. Hastalar bu dönemde yeni olan saçlarına kavuşur. Saçların kendisini göstermeye başladığı dönem olan ilk 6 ay boyunca sağlık için vitamin alınmalıdır. Bu dönemde saçların uzamasını etkileyebilecek olan şeylerden uzak durulması gereklidir.

Saçlar uzamaya başladığı için tarak gibi kullanımlar artabilir. Ancak tarakların yüzeyi sert olduğu için saça hafifçe dokundurulmalıdır. Lateral slits saç ekimi yapılan bölgeye yapılacak olan sert darbelerden bu şekilde kaçınılmalıdır. Banyo yapıldığında aşırı sıcak ve soğuk su ayarı iyi bir şekilde yapılmalıdır. İlk 6 ay saç ekim işlemi halen sürer ve bu yüzden enfeksiyon kapma gibi durumlar meydana gelebilir. Genel olarak toplu alanlardan uzak kalmakta fayda vardır.

İlk 6 bitiminden sonra artık yeni saçların belirginleşmeye başladığı döneme girilir. Bu dönemde saçlar tamamen çıkmaya başlar. Bundan sonraki süreçte ise saçlar güçlenir. Saçlar istenilirse 3. ayda tıraş makinesi ile kesilebilir. Saçlar daha farklı aletler ile 6.aydan sonra kesilmelidir.

Lateral Slits Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra Neler Yapılır?

Saç köklerinin eklendiği bölgeye yapılan uygulamalar ve dikkat edilen noktalar sayesinde birinci yıl sonunda istenilen saçlara kavuşma görülür. Gösterilen ilgi ve özen saçların uzama süresini belirlediği için bu durum değişkenlik gösterir. Uygun beslenme, güneş ışınlarından kaçınma gibi birçok sebep saçların bir yıl sonunda arzu edilen seviyeye gelmesini sağlar.

Genel olarak lateral slits saç ekimi operasyonlarından 1 yıl sonra istenilen görünüme kavuşmak mümkündür. Hasta, saçlara 10. aydan sonra istediği şekli verebilir, tıraş olabilir ve istediği kozmetik ürünlerini kullanabilir. Özellikle saç ekimleri 12. Aya girerken etkisini tamamen gösterir. Saç ekimlerinin etkisi kadın veya erkek farketmeden herkeste aynı şekilde görülür.

Saçların arzu edilen görüntüye kavuşması için ilk 6 ay boyunca kafa derisi ve yapısına dikkat etmek gereklidir. Saç ekimi yapan doktorun verdiği talimatlarla birlikte saçlar ilk aylarından itibaren sağlıklı şekilde büyüme başlar. Bunu gerçekleştirebilmek için dikkat edilmesi noktalar kaçırılmamalıdır. İlk 6 ay boyunca uygulanan yöntemler sayesinde saçlar 1. yıl sonunda doğal bir görünüme kavuşur.

Lateral Slits Saç Ekimi Fiyatları 2022

Lateral slits Saç ekimi operasyonlarının fiyatları birçok etkene göre değişmektedir. Bu etkenlerden en önemlisi saç ekimi yapılan klinik ve operasyonu gerçekleştiren ekibin profesyonelliğidir. Saç kökleri için açılan kanallar için kullanılan malzemeler ve uygulanan yöntemler fiyatlara yansımaktadır. Yapılacak olan ekim diğer ekim yöntemlerine göre yoğun ve daha doğal olduğu için farklı fiyatlandırmalar meydana gelebilmektedir.

Kanal açmada özel aletler kullanılmaktadır. Kanal açmada kullanılan bistüriler, greftlerin yoğunluğu ve kalınlığına göre ayrıca planlanmaktadır. Özel olarak hazırlanan bu metotlar sayesinde saçların doğal olan açıları taklit etmek mümkün olabilmektedir. Bu operasyonlar diğer ekim işlemlerinden farklılık istediği için fiyatlandırmaya dahil edilmektedir.

Uygulanan malzemeler ile birlikte iyileşme diğer ekim işlemlerine göre daha hızlıdır. Kafa derisinin yüzeyinde kabuk ve yara tarzı şeylerin olmasına izin vermez. Saçlar daha sık ve yoğun olmaktadır. Greftler birbirine baskı yapmadan ekildiği için doğal ve sık saçlara kavuşmak mümkün hale gelir.

Bütün bu avantajlarından dolayı lateral slits saç ekimi fiyatlandırmaları diğer saç ekimi yöntemlerine göre farklı olabilmektedir.

Saç ekimi cerrahi operasyonunda en önemli aşamalarından ilki olan kanal açma işlemidir. Kanalların yönleri, sıklığı, büyüklüğü ve küçüklüğü, bölgesel yoğunluğu, açık alanın mesafesine göre dağılımı çok büyük önem arz etmektedir.

 

Bu teknik ile mükemmel, doğal ve başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Bu aşamada diğer önemli unsur, kanal açma işlemini yapan kişinin el yatkınlığı, becerisi, profesyonelliği ile birebir bağlıdır. Önemli olan, aleti kullanan eldir. Saç ekimi işleminin en can alıcı noktasıdır.

Nano Folikül Saç İmplantı (NFHI), günümüzde mevcut olan en gelişmiş saç restorasyon teknikleridir. Nano Folikül Saç İmplantı, dünya çapında saç restorasyonunun tüm yönünü değiştiren devrim niteliğinde bir prosedürdür.

Doğrudan implant aletlerinin kullanıldığı NFHI prosedürü tamamen hızlı ve ağrısızdır ve doğal sonuçlar verir. Prosedür, kafa derisinin herhangi bir bölümünün çıkarılmasını gerektirmez. NFHI için saç ekimi ameliyatı, kesiler, donör saha vb. gerekli değildir. NFHI işlemi, donör bölgeden tek tek köklerin dikkatli bir şekilde alınması ve Avrupa'dan ithal edilen yeni nesil aletlerle alıcı alana en estetik şekilde implante edilmesidir. Birkaç ay içinde ekilen saçlar uzayacak ve tamamen doğal görünecektir. NFHI, FUT ve FUE'den sonraki en son prosedür olarak kabul edilir. Prosedür ayrıca 'kök dokunma tekniği' veya hatta “doğrudan folikül nakli” olarak da adlandırılır.

bottom of page